Jakie są koszty wynajmu biura?

Koszty wynajmu biura, które ponosi najemca, powinny być zawsze wskazywane i opisywane w umowie najmu.
Należą do nich:

 

1. Czynsz – stanowiący opłatę za prawo do korzystania z lokalu biurowego

2. Opłaty za media – tj. opłaty za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci itp. zarówno tych których koszt wynika z liczników jak i tych związanych z obsługą części wspólnych.

3. Opłaty administracyjne – związane z utrzymywaniem lokalu oraz jego otoczenia, korytarzy, wind, parkingów itp. W ramach opłat eksploatacyjnych rozliczane są także opłaty związane z podatkami i ubezpieczeniami.
 

Zwyczajowo w celu rozliczenia całości powierzchni budynku wynajmujący doliczają add-on factor, który znacząco podwyższa koszty zwłaszcza czynszu, który zwiększa się o doliczoną wartość metrów z części wspólnych (czytaj więcej o add-on factor). Dużo korzystniejsze dla najemcy jest płacenie czynszu za faktyczny przedmiot najmu i rozliczanie kosztów wspólnych wg udziału w wynajmowanej powierzchni.

 

Aranżacja oraz bieżące utrzymanie biura

Ponadto najemca jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z bieżącym utrzymywaniem lokalu oraz jego aranżacją - zwłaszcza, jeśli aranżacja wykracza poza standard wynajmowanej powierzchni lub wymaga dostosowania do indywidualnych potrzeb związanych z branżą, w jakiej przedsiębiorca prowadzi działalność (np. zabudowa spełniająca wymogi sanepidu itp.)