Print

Podsumowanie 5 spotkania kampanii "Praca? Lubię to!"
Nikt nie rodzi się po to, żeby stawać się kimś innym.

W poniedziałek, 26 września w parku technologicznym YouNick w podpoznańskich Złotnikach odbyło się piąte już wydarzenie w ramach kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”. Kilkadziesiąt zebranych osób wysłuchało inspirujących wykładów i wzięło udział w warsztacie rozwoju osobistego „Bądź, kim miałeś być”. ⬇⬇⬇

 

Tym razem tematem przewodnim spotkania było odnalezienie swojej pasji oraz pracy zgodnej z naturalnymi predyspozycjami i talentami. Bo jak mówi znany podróżnik i polarnik Marek Kamiński: „Nikt nie rodzi się po to, żeby stawać się kimś innym.” 

Pierwszą prelekcję poprowadziła psycholog Ewelina Smoktunowicz, asystent naukowy na Uniwersytecie SWPS. W niezwykle życiowym wykładzie opowiedziała o tym, jak radzić sobie w konflikcie praca-dom i dom-praca, kiedy zobowiązania w jednej ze sfer życia utrudniają realizację pozostałych. Dla zachowania równowagi i harmonii w codziennym życiu, gdy zmuszeni jesteśmy godzić różne role w sferze zawodowej i osobistej, niezwykle ważne jest dbanie o regenerowanie swojej energii. Wśród sposobów odnawiania energii kluczową rolę odgrywają źródła emocjonalne, w których najważniejsze są związki z innymi ludźmi. Dr Smoktunowicz opowiedziała słuchaczom o niecodziennym eksperymencie badaczy z Uniwersytetu Harvarda, którzy od 75 lat badając tę samą grupę respondentów próbują dociec, co ma decydujący wpływ na nasze poczucie szczęścia. Wynik eksperymentu brzmi: „Szczęcie to miłość. I kropka.” Zdaniem naukowców na odczuwanie szczęścia najbardziej wpływają bliskie, serdeczne relacje z innymi ludźmi. 

Kolejne dwie prelekcje dotyczyły odwagi i determinacji w dążeniu do pracy wynikającej z pasji. Opowiadali o nich life coach Dorota Krajewska-Roszyk z Można.pl oraz zaproszony przez nią gość - Marcin Adler, przedsiębiorca, inwestor, „czekoladożerca” (jak o sobie mówi), twórca marki Chocolisssimo. Ostatni wykład dotyczył mądrego i efektywnego przywództwa w organizacji. Bartek Janowicz, trener, konsultant i facylitator, twórca firmy Proinnovate przedstawił wyzwania współczesnego biznesu i pokazał przykłady pracodawców, którzy z sukcesem potrafią tworzyć społeczności szczęśliwych, samorealizujących się ludzi. Jak wynika z badań, tym co najbardziej motywuje Polaków do pracy są: dobra atmosfera, interesujące projekty i możliwość wykazania się, podnoszenie kwalifikacji, docenienie zaangażowania i konkurencyjny pakiet wynagrodzeń. Podczas prelekcji słuchacze mieli również możliwość rozwiązania testu Gallupa sprawdzającego ich własną satysfakcję z pracy.

Wrześniowe spotkanie zakończyły warsztaty „Bądź, kim miałeś być” wg metodyki FRIS®, poprowadzone przez Małgorzatę Józefę Podolecką, certyfikowanego trenera FRIS®. Metoda, zaprezentowana przez właścicielkę firmy Siła Bycia Sobą, umożliwia identyfikację naturalnych, stałych preferencji myślenia zwanych stylami poznawczymi. Zgodnie z nią można wyróżnić cztery wiodące style myślenia oparte na jednej dominującej perspektywie: fakty, relacje, idee lub struktury. Badanie jest zaawansowanym narzędziem rozwojowym opartym na psychologii poznawczej, a zarazem prostym do zastosowania  w zarządzaniu, sprzedaży, rekrutacji  czy pracy grupowej. Można je wykonać indywidualnie jako element rozwoju osobistego lub dla całej grupy np. kadry kierowniczej, handlowców, danego działu czy zespołów projektowych. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zdiagnozowania swojego stylu myślenia oraz przyjrzenia się różnym, alternatywnym propozycjom pracy, najodpowiedniejszym dla danego stylu myślenia.

Kolejne bezpłatne wydarzenie przygotowane przez park technologiczny YouNick oraz Uniwersytet SWPS w ramach kampanii "Praca? Lubię to!" odbędzie się 19 października, ponownie w Złotnikach. Już dzisiaj zapraszamy m.in. na dyskusję pracodawców, którzy podzielą się dobrymi praktykami dotyczącymi zarządzania zasobami ludzkimi.

 

---------------------------------

Kampania społeczna „Praca? Lubię to!” to wspólna inicjatywa parku technologicznego YouNick oraz Uniwersytetu SWPS. Celem akcji jest rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji o konieczności tworzenia w polskich firmach i instytucjach innowacyjnych miejsc pracy oraz pokazywanie pozytywnych wzorców, dotyczących zarówno tworzenia przyjaznych przestrzeni do pracy, jak i relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i życzliwości. Projekt jest skierowany do właścicieli, kadry zarządzającej oraz obecnych i przyszłych pracowników działających w Polsce firm i instytucji. Od maja do listopada br. w trakcie konferencji, warsztatów i szkoleń swoją wiedzą oraz dobrymi praktykami podzielą się eksperci ze świata nauki i biznesu, przedstawiciele firm oraz osoby, które pracują i żyją z pasją. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie www.younick.pl/pracalubieto oraz www.swps.pl/poznan, a także na profilach organizatorów na Facebooku.

Patronat honorowy nad kampanią „Praca? Lubię to!” objął Prezydent Miasta Poznania, a patronami medialnymi akcji zostali: dziennik Puls Biznesu, portal Odpowiedzialnybiznes.pl, dziennik regionalny Polska Głos Wielkopolski, magazyn Strefa Biznesu, gazeta i portal Naszemiasto.pl, telewizja WTK oraz portal Epoznan.pl.