Drukuj

2016/11/10

YouNick ma jedno okienko dla wynalazków
Artykuł w Pulsie Biznesu o połączeniu sił YouNick, Mindsailors i PozLab

One stop shop dla innowacji – miejsce, w którym eksperci sprawdzą, czy pomysł startupu jest dobry albo wymyślą nowy produkt dla dojrzałej spółki, przetestują go, znajdą dofinansowanie na B+R i wdrożenie, zadbają o ochronę własności intelektualnej - to proponuje YouNick, fundusz inwestycyjny z Poznania z partnerami: firmą projektową Mindsailors i centrum badań i rozwoju Pozlab. Przeczytaj artykuł z Pulsu Biznesu.

Specjaliści z YouNick, Mindsailors i PozLab od lat wspierają rozwój innowacyjnych biznesów. Ich doświadczenie pokazuje, że największe przeszkody, z jakimi borykają się w Polsce innowatorzy to utrudniony dostęp do środków na działalność R&D oraz brak miejsc, w których mogliby od A do Z otrzymać wsparcie w procesie rozwoju swoich produktów i usług. Unikalny koncept trzech firm – zlokalizowany w YouNick one stop shop dla innowacji – to właśnie odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców.

Firmy zdecydowały się zintegrować zespół specjalistów od inwestycji i user research z YouNick z inżynierami i ekspertami od designu z Mindsailors i naukowcami z PozLab. Takie połączenie sił ma gwarantować, że zaproponowane rozwiązanie technologiczne będzie bezpośrednią odpowiedzią na potrzebę użytkownika, design produktu będzie cieszyć zmysły, a cały proces jego rozwoju zostanie przeprowadzony w założonym czasie i budżecie. Celem zintegrowanych zespołów YouNick, Mindsailors i PozLab jest kompleksowe wsparcie w procesie tworzenia innowacji – od weryfikacji pomysłu (user research), przez projektowanie, prototypowanie, testowanie, weryfikację czystości patentowej, opracowanie strategii IP, tworzenie modeli przychodowych, zapewnienie finansowania po komercjalizację produktu.

Kiedy ktoś przychodzi do nas z pomysłem na nowy produkt lub usługę, to my na ten pomysł patrzymy z wielu stron. Dokładnie badamy użytkownika – docelowego odbiorcę i sprawdzamy, jak się zachowuje, co czuje, myśli. Jakie ma zwyczaje i pragnienia, co przysparza mu prawdziwych problemów. Gdzie poszukuje dla siebie korzyści i co jest dla niego istotne w podejmowaniu decyzji. Ten wgląd pozwala przygotować solidny brief dla projektantów – inżynierów z wieloletnim doświadczeniem, którzy odpowiadają za scouting technologii, projektują nowy produkt lub usługę i tworzą ich prototypy. Z naszym klientem możemy przejść przez cały proces tworzenia innowacji lub wykonać tylko jego pewne elementy – na przykład te, których brakuje pomysłodawcy. Są ludzie, którzy mają już finansowanie, ale chcą rozwiązać jakiś inny problem. Są ludzie, którzy mają projekt, ale nie umieją go sprototypować. Potem okazuje się często, że trzeba zrobić krok do tyłu i wykonać jeszcze user research. A przy okazji poszukać także finansowania. I my w to wszystko doskonale się wkomponowujemy - wyjaśnia Dagmara Nickel.

 

Zobacz cały artykuł, zamieszczony w Pulsie Biznesu z dnia 10.11.2016