Drukuj

2014/12/15

YouNick by Nickel Technology Park Poznań
– wyjątkowe miejsce dla innowacyjnych biznesów

Nickel Technology Park Poznań po 8 latach działalności zmienia filozofię działania i ewoluuje w YouNick Place to create. Właściciele pierwszego w Polsce prywatnego parku technologicznego tworzą wyjątkowe środowisko dla rozwoju innowacyjnych podmiotów. Miejsce, w którego centrum jest człowiek – najemca, pracownik i pomysłodawca innowacji. Wprowadzane w podpoznańskich Złotnikach zmiany dotyczą nie tylko istniejącej i nowo budowanej infrastruktury, ale przede wszystkim kultury organizacyjnej, oferowanego pakietu usług dodatkowych oraz prowadzonej działalności inwestycyjnej. Na terenie parku funkcjonuje obecnie blisko 60 firm, zatrudniających ponad 600 osób, a dalsze 20-30 spółek zapełni w 2015 r. nowo powstający trzeci biurowiec.

Nowe, sprzyjające kreatywności i integracji, przyjazne przestrzenie do pracy i relaksu oraz propracowniczy program HumaNick, to tylko niektóre zmiany wprowadzone w ostatnim czasie  przez właścicieli Nickel Technology Park Poznań (NTPP). Po 8 latach działalności, pierwszy w Polsce prywatny park technologiczny, ewoluuje w zgodne ze światowymi trendami miejsce wspierania innowacyjnych jednostek i biznesów. Nowa nazwa spółki – YouNick, która zacznie formalnie obowiązywać za kilka miesięcy, odzwierciedla przede wszystkim zmiany w filozofii oraz ofercie parku.

Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy nad strategią rozwoju naszej spółki na najbliższe lata, opierając się m.in. na wynikach badań prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz takie międzynarodowe firmy badawcze i konsultingowe jak: Deloitte, McKinsey, Aon Hewitt czy Instytut Gallupa. Formalnie nadal pozostaniemy parkiem technologicznym. Jednak zmienia się nasze podejście. To nie technologia jest w centrum naszych zainteresowań, lecz człowiek, który ją tworzy
i wykorzystuje, człowiek, który prowadzi lub współtworzy biznes.
Wspieramy go udostępniając przyjazną i komfortową przestrzeń do pracy, wygodne biura, prorozwojowe usługi oraz środki finansowe, doradztwo, wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej –
wyjaśnia Dagmara Nickel, prezes YouNick by Nickel Technology Park Poznań.

Człowiek w centrum, biznes w sercu, komfort w pracy – to podstawowe zasady przyświecające działalności podpoznańskiego parku, który w okresie przejściowym będzie posługiwał się logo YouNick by Nickel Technology Park Poznań. Zgodnie z nimi zaprojektowano najnowszą inwestycję infrastrukturalną spółki – 3-piętrowy biurowiec w stylu industrialnym, o pow. ponad 4,2 tys. m2, wyposażony
w podziemny parking oraz ogólnodostępny taras. Oprócz restauracji KarmNick, otwartej dla wszystkich pracowników i gości parku oraz dowolnie kształtowanych przez najemców przestrzeni biurowych, znajdą się
w nim: nowoczesne centrum konferencyjne z warsztatownią, salonik prasowy, biblioteka multimedialna, sprzyjające integracji i współpracy międzyfirmowej, przestrzenie wspólne oraz ogólnodostępne salki spotkań, zawieszone w łączącym wszystkie kondygnacje przeszklonym atrium. Trzeci biurowiec parku, w którym pracę znajdzie kolejne kilkaset osób, zostanie oddany do użytkowania w II kwartale 2015 roku. Wokół niego powstanie wypełniony zielenią park. Proponowane w obiekcie nowatorskie rozwiązania w zakresie kreatywnej i przyjaznej przestrzeni biurowej znalazły zastosowane także w nowych biurach spółek Grupy Nickel, zlokalizowanych obecnie w budynku BioNick (dawniej Nickel BioCentrum).

Obok nowoczesnych biur typu open space ze strefami pracy kreatywnej oraz strefami chill z m.in. hamakami, pufami czy piłkarzykami, YouNick oferuje także klasyczne przestrzenie biurowe w 2 inteligentnych budynkach klasy B+. Oba biurowce wychodzą na otoczone zielenią patio z leżakami i parasolami, stworzono w nich także, zgodną z nową filozofią parku, przestrzeń pracy kreatywnej i odpoczynku.

Wyniki badań na całym świecie jednoznacznie pokazują, że warto inwestować w komfort pracy i zadowolenie pracownika. Wg Hay Group Insight wysoce zaangażowani pracownicy mogą podwyższyć wyniki biznesowe spółki nawet o 30%. Nasz park tworzy kilkadziesiąt firm, które każdego dnia wspieramy w rozwoju. Chcemy, aby ich pracownicy mogli nie tylko rozwijać się zawodowo, ale także zaspokoić swoje prywatne potrzeby. Na podstawie ankiety, przeprowadzonej wśród osób zatrudnionych w parku, wspólnie z naszymi najemcami stworzyliśmy specjalny program dla pracowników - HumaNick. Jego celem jest dbanie o najważniejszy kapitał każdej firmy – ludzi, którzy ją tworzą – mówi Beata Kiewisz, dyrektor komunikacji YouNick by Nickel Technology Park Poznań.

Od stycznia 2015 r. każda firma zlokalizowana w YouNick będzie mogła podjąć decyzję o przystąpieniu do programu HumaNick: Enjoy your workplace! W ramach programu zostanie uruchomiona w porozumieniu z Gminą Suchy Las nowa linia autobusowa, z której będą mogli korzystać zarówno pracownicy parku jak i mieszkańcy gminy.  Ponadto pracownicy parku będą mogli braćudział w kursach językowych prowadzonych metodą SuperMemo oraz comiesięcznych warsztatach z obszaru rozwoju osobistego i zawodowego, czy korzystać z dostępu do kilku tysięcy tytułów w multimedialnej bibliotece. Łączenie pracy zawodowej z życiem osobistym ma także ułatwić zlokalizowane w parku pierwsze w Polsce przedszkole kompetencyjnie UL.

Nowa filozofia działania parku to również nowe podejście do procesu inwestycyjnego. Niewiele startupów w Polsce w ocenie zewnętrznych ekspertów jest prawdziwie innowacyjnych, co więcej niewiele z nich osiąga poziom rozwiniętego biznesu.  Na bazie naszych doświadczeń szukaliśmy przyczyn tego zjawiska. Doszliśmy do wniosku, że w dużej mierze takiej sytuacji jest winna antagonizacja relacji pomysłodawca – inwestor oraz skupianie się przede wszystkim na stronie kosztowej danego przedsięwzięcia i osiągnięciu zdolności operacyjnej, a nie wytworzeniu wartości dla klienta czy użytkownika – twierdzi Dagmara Nickel. –  
W YouNick rozwija się w tej chwili z sukcesem 12 innowacyjnych spółek zależnych. 5 kolejnych powstanie do końca grudnia br., a w dalsze 5 zainwestujemy w 2015 r. Inwestujemy także w rozwój i doskonalenie naszych procesów, skupiając się w szczególności na modelowaniu biznesu. Szczególne wysiłki w obrębie rozwoju produktów i usług koncentrujemy przede wszystkim na wypracowaniu unikatowej wartości dla klientów spółek portfelowych. Tylko wówczas bowiem, gdy dostarczane rozwiązania i technologie są oparte na rzeczywistych potrzebach człowieka stanowią dla niego pożadaną wartość, za którą jest gotów zapłacić.

 

Wprowadzanym w YouNick zmianom towarzyszy także nowa odsłona strony internetowej spółki.

Szczegółowe informacje dotyczące parkowej infrastruktury, założeń i przebiegu procesu inwestycyjnego oraz oferowanych usług są dostępne na www.younick.pl.