Drukuj

O chlebie, kawie, perłach w plecaku
oraz generacji Z
Kolejne spotkanie w ramach kampanii „Praca? Lubię to!”
już 13 czerwca

Chleb zapewniający godną pracę. Kawa, która stała się pasją. Optymizm i poczucie własnej wartości, które podnoszą jakość naszego życia. I wreszcie garść faktów o generacji Z, która zmieni oblicze rynku pracy. Zapraszamy 13.06 do siedziby Uniwersytetu SWPS w Poznaniu na kolejne inspirujące prelekcje w ramach kampanii społecznej >Praca? Lubię to!<.

Czy pieczenie chleba i zaparzanie kawy może stać się zawodową pasją i sposobem na zapewnienie sobie godnego życia? Przykłady poznańskich przedsiębiorców, którzy w poniedziałek, 13 czerwca spotkają się z uczestnikami kampanii społecznej „Praca? Lubię to!”, pokazują, że jak najbardziej tak. Organizatorzy akcji już po raz trzeci zapraszają wszystkich głodnych wiedzy, szukających inspiracji Poznaniaków do udziału w prelekcjach niezwykłych osobowości ze świata nauki i biznesu. Podczas czerwcowego wydarzenia oprócz Małgorzaty Zbroja z pracowni GODny oraz Mateusza Gacy z Brisman Kawowy Bar, wystąpi także Barbara Strójwąs, prezes Europejskiego Centrum Edukacji Młodych i pomysłodawczyni Projektu Generacja Z. Bezpłatne spotkanie w poznańskiej siedzibie uczelni rozpocznie się o g. 17:00 godzinnym wykładem z zakresu psychologii. Tym razem o „perłach w plecaku”, czyli zasobach, które pomagają rozwijać się i radzić sobie z trudnościami opowie wykładowca Uniwersytetu SWPS dr Agnieszka Teske-Mościcka, psycholożka i psychoterapeutka.

 

Podczas czerwcowego spotkania, ostatniego przed wakacjami, o tym jak urządzić sobie życie, by podział praca-czas wolny przestał obowiązywać, mówić będzie Małgorzata Zbroja z pracowni GODny. Nasz gość przygotował dla uczestników dodatkową niespodziankę. W trakcie prelekcji podzieli się z nimi świeżo wypieczonym chlebem ze swojej pracowni rzemieślniczej – mówi Agnieszka Lewicka z Uniwersytetu SWPS. – Po konferencji inaugurującej kampanię w YouNick oraz majowym warsztacie w naszej uczelni otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych sygnałów, zarówno od pracowników, jak i przedsiębiorców. Inicjatywa, którą stworzyliśmy wspólnie z parkiem technologicznym, to wyjątkowa okazja do spojrzenia na tematykę pracy z bardzo różnych perspektyw. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia przekazywane przez zaproszonych do udziału w kampanii prelegentów, zainspirują wiele osób do pozytywnych zmian w karierze zawodowej czy prowadzonej działalności biznesowej. Letnie wakacje to dla wielu osób czas oddechu od wytężonej pracy, więc na kolejną odsłonę naszej akcji – plenerową imprezę na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania – zaprosimy mieszkańców Poznania i okolic dopiero po ich zakończeniu, w sobotę 3 września.

 

ZAPISY

Trzecie spotkanie w ramach kampanii „Praca? Lubię to!” odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ul. T. Kutrzeby 10, w sali 001, w godzinach 17:00-19:30. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji online za pośrednictwem formularza dostępnego pod linkiem:

 

 

 

 

 

SZCZEGÓŁOWA AGENDA SPOTKANIA 13 CZERWCA

 

 17:00 - 18:00

„Perła w plecaku - zasoby, które pomagają rozwijać się i radzić sobie z trudnościami" /
dr Agnieszka Mościcka-Teske

 

W trakcie swojego wykładu dr Mościcka-Teske pokaże, że współczesna psychologia coraz częściej skupia się na pozytywnej stronie funkcjonowania człowieka. Opowie o cechach, które wspierają rozwój i radzenie sobie z przeciwnościami i wyzwaniami codziennego życia. Są one nazywane "zasobami odpornościowymi", ponieważ - jak wykazują badania - rzeczywiście wzmacniają zdrowie i podnoszą jakość życia. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane takie cechy jak m.in. poczucie koherencji, optymizm, poczucie własnej wartości, poczucie skuteczności czy prężność psychiczna. Dr Mościcka-Teske opowie także o ważnym odkryciu psychologii pozytywnej – potencjale każdego z nas do odnajdowania w sobie i rozwijania tych zasobów.

 

Dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy. Prowadzi także szkolenia dla biznesu i instytucji samorządowych związane z radzeniem sobie ze stresem zawodowym, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją oraz wprowadzaniem procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Autorka szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingu.

 18:00 -18:30

“Nowe pokolenie talentów, czyli generacja Z na rynku pracy” /
Barbara Strójwąs, Projekt Generacja Z


Podczas swojego wystąpienia Barbara Strójwąs opowie o obecnej sytuacji na rynku pracy, na którym po raz pierwszy w historii spotkali się reprezentanci aż czterech pokoleń. Zaprezentuje najczęściej wprowadzające w błąd stereotypy dotyczące młodych ludzi oraz opowie o oczekiwaniach pracodawców i warunkach, jakie muszą spełnić dwie strony,  żeby osiągnąć efekt pokoleniowej synergii w organizacji.

Barbara Strójwąs – prezes Europejskiego Centrum Edukacji Młodych i pomysłodawczyni Projektu Generacja Z. Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (specjalizacja Zarządzanie Zasobami Ludzkimi), która w późniejszym czasie rozpoczęła studia na Uniwersytecie SWPS (kierunek Psychologia). Od blisko 8 lat pracuje jako trener/szkoleniowiec zajmujący się rozwojem kompetencji miękkich, a od kilku lat gościnnie prowadzi także zajęcia ze studentami. W ramach Projektu Generacja Z przeprowadza przedsiębiorstwa przez proces zarządzania zmianą pokoleniową, a młode osoby przygotowuje do świadomego startu w zawodową przyszłość.

 18:30 - 19:00

„DIY czyli zrób sobie sam godną pracę” /
Małgorzata Zbroja, Pracownia GODny

 

W swojej prelekcji Małgorzata Zbroja przedstawi case study pracowni GODny: butikowej pracowni rzemieślniczego chleba, a zarazem tak zwanego 'concept place'. Opowie, jak to się dzieje, że można chodzić do pracy jak do domu i dlaczego na pracownię mówi 'chata'. Pokaże, że można tak sobie „urządzić” życie, żeby podział praca-czas wolny przestał obowiązywać.
 

Małgorzata Zbroja - współtwórczyni i współwłaścicielka pracowni GODny, rzemieślniczej butikowej pracowni chleba, którą prowadzi wraz z Maciejem Gatniejewskim od maja 2015 roku na poznańskiej Wildzie w zabytkowym budynku Spar-und-Bauverein. Ich chleb codzienny to robienie chleba, który nie ma sobie równych. Wcześniej, m.in. w Anglii, przez dwadzieścia lat uczyła języka angielskiego. Po roku działalności pracownia GODny pojawiła się na pierwszej stronie piątkowego wydania Gazety Wyborczej w Poznaniu, w trzech książkach, w magazynach gurmandzkich z wysokiej półki, a jej właściciele spłacili już wszystkie długi. Pracownia realizuje w tym roku już po raz drugi projekt kulturalno-oświatowy w ramach akcji Centum Warte Poznania. Tym razem będzie to wystawa fotografii w technice mokrego kolodionu pod tytułem „Sztuka jako chleb codzienny”. Klienci pracowni często powtarzają, że fajnie mieć taką pracę jak właściciele GODny.

 19:00 - 19:30

„Jak uratowała mnie kawa” /
Mateusz Gaca, Brisman Kawowy Bar

 

Mateusz Gaca na przykładzie własnej historii, swoich osiągnięć i perypetii życiowych opowie uczestnikom spotkania, czym jest dla niego praca, jak jej szukać oraz co zrobić, by stała się prawdziwą pasją.
 

Mateusz Gaca od 12 lat pracuje w branży kawowej. Od 4 lat prowadzi wspólnie z obecną mistrzynią Polski baristów kawiarnię na Jeżycach - Brisman Kawowy Bar, która słynie z wysokiej jakości kawy i wyjątkowej obsługi gości. W jego kawiarni pracują sami pasjonaci, którzy czerpią przyjemność z wykonywanej pracy.

 

KOLEJNE WARSZTATY I SPOTKANIA

Spotkanie 13 czerwca to ostatnie spotkanie przed wakacjami. 3 września razem z władzami Poznania oraz podmiotami zaangażowanymi w naszą kampanię zorganizujemy weekendową imprezę plenerową na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. A po 3 września ponownie zaprosimy do parku technologicznego YouNick i Uniwersytetu SWPS na jesienny cykl warsztatów, szkoleń i prelekcji. Pierwszą edycję projektu podsumujemy podczas listopadowego Forum Zamknięcia, którego gospodarzem będzie uczelnia SWPS.

 

ORGANIZATORZY

Kampania społeczna „Praca? Lubię to!” to wspólna inicjatywa parku technologicznego YouNick oraz Uniwersytetu SWPS. Celem akcji jest rozpoczęcie konstruktywnej dyskusji o konieczności tworzenia w polskich firmach i instytucjach innowacyjnych miejsc pracy oraz pokazywanie pozytywnych wzorców, dotyczących zarówno tworzenia przyjaznych przestrzeni do pracy, jak i relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i życzliwości. Projekt jest skierowany do właścicieli, kadry zarządzającej oraz obecnych i przyszłych pracowników działających w Polsce firm i instytucji. Od maja do listopada br. w trakcie konferencji, warsztatów i szkoleń swoją wiedzą oraz dobrymi praktykami podzielą się eksperci ze świata nauki i biznesu, przedstawiciele firm oraz osoby, które pracują i żyją z pasją. Ostatnie przed wakacjami bezpłatne spotkanie w ramach kampanii odbędzie się w poniedziałek, 13 czerwca, ponownie w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronach www.swps.pl/poznan oraz younick.pl, a także na profilach organizatorów na Facebooku.