Na jaki okres najlepiej wynająć biuro?

Decyzja o wynajmie biura to dla firm najczęściej decyzja na lata, dlatego przed jej podjęciem należy dokładnie przyjrzeć się strategii rozwoju swojego biznesu.

Przede wszystkim trzeba:

  • odpowiedzieć na pytania o obecny stopień rozwoju firmy,
  • zdefiniować plany na bliższą i dalszą przyszłość.


Dla kogo wynajem biura na czas nieokreślony?

Dla firm kilkuosobowych, które dopiero budują swoją bazę klientów i doszlifowują ofertę, optymalnym rozwiązaniem jest wynajem biura na czas nieokreślony.

Ten typ umowy najmu:

  • pozwala ograniczyć ryzyko związane z zaciąganiem zbyt wysokich zobowiązań w długim okresie,
  • umożliwi szybką zmianę lokalizacji w przypadku konieczności poszerzania bazy klientów w innych regionach. 

Szukając odpowiedniego miejsca na ulokowanie firmy warto zdecydować się na już urządzone lokale biurowe, oferujące szeroką infrastrukturę biznesową, pozwalającą na ograniczenie ewentualnych kosztów zmian i przeprowadzek.

 

A co z małymi i średnimi firmami?

Firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej oraz będące w fazie zrównoważonego rozwoju z reguły inwestują mnóstwo czasu i pieniędzy w znalezienie optymalnej powierzchni biurowej i późniejszą przeprowadzkę do wymarzonego biura. Dzieje się tak dlatego, że stała lokalizacja w prestiżowym miejscu i odpowiednim otoczeniu biznesowym pełni zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Dla takich firm wynajem biura na czas nieokreślony wiąże się z ryzykiem biznesowym, a rozwiązaniem gwarantującym największe bezpieczeństwo jest zawarcie umowy najmu na czas określony na okres 5-ciu lat. Wtedy to okres najmu jest zbieżny z okresem, na jaki firmy standardowo ustalają strategię biznesową i rozwijają się na tyle, by myśleć o zmianach czy powiększeniu powierzchni biurowej. Innym optymalnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy na krótszy okres np. 3 lat z możliwością przedłużenia o kolejny taki okres.