Jak zapewnić firmie możliwość powiększenia biura w wybranej lokalizacji i czy rozwój biznesu zawsze musi oznaczać przeprowadzkę?

Firmy, podejmując decyzję o ulokowaniu się w danym miejscu, najczęściej uwzględniają swoje plany rozwojowe na najbliższe 2 lata.  Aranżacja biura z reguły odpowiada na potrzeby firmy. Wszystko co zostało zaplanowane podczas aranżacji lub wyboru gotowego biura powinno spełniać swoje zadania. Nie wnikając w sprawę optymalizacji powierzchni, która jest osobnym zagadnieniem. W miarę rozwoju firma stanie przed wyzwaniem rozbudowy biura, warto więc zawczasu przeanalizować dostępne w danej lokalizacji możliwości zwiększenia wynajmowanej powierzchni, uwzględniając przede wszystkim:

 

  • dającą się przewidzieć przyszłość firmy. Jeżeli w ramach zwiększenia biura potrzebujemy dodatkowych 100m2, warto porozmawiać z wynajmującym o rezerwacji powierzchni lub zapewnieniu możliwości relokacji w ramach dostępnej infrastruktury. Najczęściej za rezerwację powierzchni trzeba zapłacić część czynszu, ale w obiektach takich jak YouNick jest to opcja bezpłatna. Dzięki tej możliwości w YouNick funkcjonują firmy, które na przestrzeni 6 lat rozrosły się od jednego pokoju do kilkusetmetrowej powierzchni, bez zmiany adresu.

 

  • plany rozwojowe wynajmującego, a także jego historię w danym miejscu. Jeżeli wynajmujący udostępnia pojedynczy budynek lub w pobliżu nie ma miejsca na kolejne budowy, można sądzić, że potrzeba rozwoju firmy będzie zmuszała do jej relokacji. Jeśli wynajmujący inwestuje w rozwój i rozbudowuje swoją infrastrukturę, można mieć pewność, że w razie potrzeby będzie można wynająć większe biuro.

 

  • kto jest właścicielem obiektu i kto będzie nim w najbliższym czasie. Obecnie najwięksi wynajmujący komercjalizują i sprzedają swoje budynki do funduszy, co może skutkować anulowaniem ustaleń z etapu negocjacji. W alternatywnym modelu, stosowanym w YouNick, zarządcą i właścicielem powierzchni jest cały czas ta sama firma. Kluczowe decyzje co do rozwoju infrastruktury podejmowane są na miejscu przez ludzi, z którymi w każdej chwili można się spotkać, co przekłada się na większą elastyczność i bardziej empatyczne podejście do wyzwań najemców. Fakt, że od 10 lat żaden z najemców YouNick nie spotkał się z brakiem możliwości zmian w wynajmowanej powierzchni, skutkuje jednym z najwyższych wskaźników odnowień umów w branży.