Drukuj

2015/05/27

Innowacyjne preparaty Smart Pharmy już w polskich aptekach.
Skuteczne i bezpieczne zapobieganie niedoborom żelaza dzięki Innofer i Innofer Baby.

Koniec problemów z właściwym dawkowaniem żelaza u niemowląt, małych dzieci i młodzieży! W maju br. Smart Pharma, nasza spółka portfelowa, wprowadziła na polski rynek innowacyjne produkty, zawierające najbezpieczniejszą formę tego pierwiastka - żelazo elementarne. Dostępne w aptekach preparaty Innofer oraz Innofer Baby dzięki unikalnej formule jako jedyne na rynku pozwalają precyzyjnie dawkować żelazo w przypadku jego niedoboru czy anemii. Produkty Smart Pharmy posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz rekomendacje najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie neonatologii i pediatrii.

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że blisko 700 milionów mieszkańców naszej planety cierpi na niedobór żelaza. Problem ten dotyczy nie tylko krajów słabo rozwiniętych, ale także mieszkańców dużo zasobniejszej Europy czy Stanów Zjednoczonych. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety oraz niemowlęta, małe dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Zbyt późno rozpoznany i nieleczony niedobór żelaza może skutkować trwałymi zaburzeniami rozwoju i prowadzić do niebezpiecznej choroby – niedokrwistości, zwanej także anemią.

W 2011 roku Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii opracował zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii) u niemowląt i dzieci. Jako osoba od kilkunastu lat związana z branżą farmaceutyczną i medyczną, a prywatnie także rodzic małego dziecka, zauważyłem, że na polskim rynku brakuje preparatów, które pozwalają lekarzom realizować te wytyczne. Zarówno niedobór żelaza, jak i jego nadmiar mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Dlatego eksperci zawsze zalecają podawanie żelaza w dawce precyzyjnie przeliczonej na kilogram masy ciała danej osoby. Podobne jak w naszym kraju zalecenia obowiązują również od wielu lat w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam znalazłem optymalną formę żelaza, a następnie opracowałem nowy produkt – remedium na dotychczasowe problemy lekarzy i rodziców z dawkowaniem tego pierwiastka – wyjaśnia Michał Taisner, założyciel i prezes Smart Pharmy.

W innowacyjnych preparatach Innofer i Innofer Baby pomysłodawca poznańskiej firmy po raz pierwszy w Polsce zastosował w produktach dla niemowląt i dzieci żelazo elementarne. Ta forma żelaza, od lat produkowana i stosowana na amerykańskim rynku, jest wg badań klinicznych od 30 do 150 razy bezpieczniejsza od soli żelaza, wykorzystywanych w produktach dostępnych do tej pory w polskich aptekach. Dzięki wyjątkowym właściwościom żelaza elementarnego - niezwykle wysokiej zawartości żelaza, przekraczającą 98%, niskiej masie molowej oraz wysokiej biodostępności – można używać go w dużo niższych niż dotychczas dawkach. I co najważniejsze - jest ono dużo lepiej tolerowane przez organizm niż sole żelaza. Nie wywołuje zaparć, bólów brzucha, przebarwień zębów czy czarnych stolców, najczęstszych efektów ubocznych stosowanych dotąd tradycyjnych preparatów.

Nasze produkty zawierają najbezpieczniejszą formę żelaza, posiadającą certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generalnie Uznane jako Bezpieczne), nadawany przez FDA, czyli Amerykański Departament Zdrowia. Taki status posiada także nośnik substancji czynnej w preparatach Innofer – olej MCT. Płynna forma pozwala na precyzyjne dawkowanie żelaza na kg masy ciała i eliminuje praktycznie ryzyko, że terapia będzie nieskuteczna lub nastąpi - równie niebezpieczne dla organizmu jak niedobór - przedawkowanie żelaza. Dlatego preparat Innofer Baby może być stosowany nawet u wcześniaków – dodaje Taisner.

Produkt Innofer Baby zawiera 1 mg żelaza, a Innofer 2 mg żelaza w 0,1 ml. Dzięki bardzo dokładnej strzykawce można precyzyjnie i bardzo łatwo odmierzyć, a następnie podać pacjentowi dawkę żelaza odpowiednią do indywidualnej masy ciała. Preparaty są odpowiednie także dla alergików i cukrzyków. Nie zawierają białek mleka krowiego, laktozy i glutenu, jak również substancji konserwujących, barwników, sztucznych aromatów i substancji słodzących, a ich smak i zapach jest neutralny. Można je nabyć w aptekach oraz na portalu www.doz.pl w bardzo przystępnych cenach. Innofer Baby, przeznaczony dla noworodków, niemowląt i dzieci, kosztuje ok. 22 zł, natomiast Innofer ok. 25 zł.

Produkty Innofer stwarzają doskonałą możliwość zastosowania ich przede wszystkim w grupie najbardziej wrażliwych, a zarazem najbardziej potrzebujących pacjentów, jakimi są noworodki urodzone przedwcześnie, a szczególnie dzieci z bardzo małą urodzeniową masą ciała – mówi prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Bardzo korzystne opinie i wyniki badań w przedstawionych publikacjach, a także fakt, że ta postać żelaza została zatwierdzona przez FDA do stosowania w USA, stymulują do wdrożenia preparatów Innofer baby i Innofer do powszechnego stosowania zarówno w profilaktyce, jak i terapii niedoborów tego niezwykle ważnego dla organizmu człowieka pierwiastka.Smart Pharma to jedna z kilkunastu innowacyjnych spółek powstałych w ostatnich latach w podpoznańskim parku technologicznym YouNick. Poza produktami Innofer firma oferuje na polskim rynku równie innowacyjny probiotyk – Diflos, zawierający szczep bakterii LGG (Lactobacillus rhamnosus GG). Preparat w postaci zawiesi doustnej jest produkowany przy użyciu unikatowej technologii mikroenkapsulacji a sam szczep LGG także posiada status GRAS. Jego cena na portalu www.doz.pl wynosi 12,8 zł.

Większościowym udziałowcem Smart Pharmy jest jej pomysłodawca - Michał Taisner, przez kilkanaście lat odpowiedzialny za sprzedaż leków i produktów medycznych, głównie dla niemowląt i dzieci. Drugim obok parku inwestorem kapitałowym jest natomiast poznański fundusz inwestycyjny SpeedUp Innovation. Założona pod koniec grudnia 2014 r. Smart Pharma zajmuje się opracowywaniem, produkcją oraz sprzedażą innowacyjnych leków i produktów medycznych, jak również świadczeniem usług na rzecz innych firm z tej branży. Nowe preparaty lecznicze spółki będą powstawać m.in. w BioNick - funkcjonującym na terenie YouNick nowoczesnym ośrodku usług biomedycznych. Więcej informacji o firmie oraz jej produktach na www.smartpharma.com.pl.
 

Więcej informacji o spółce: Smart Pharma