Dlaczego wynajmowanie biura w lokalizacji oferującej powierzchnie wspólne się opłaca?

 

Powierzchnie wspólne to miejsca ogólnodostępne dla wszystkich osób znajdujących się w danym budynku; standardowo obejmują:

  • hol główny z recepcją,
  • korytarze,
  • hole windowe,
  • schody,
  • toalety.


Ze względu na coraz wyższe wymagania odnośnie standardu oraz efektywności powierzchni biurowej, części wspólne stają się miejscem uwagi nie tylko najemców, ale także ich pracowników i klientów. Z tego powodu powierzchnie wspólne oprócz funkcji komunikacyjnej stanowią uzupełnienie powierzchni najmu, dla przykładu:

 

1. Hol główny

Pełni funkcję poczekalni oraz miejsca spotkań z klientami. Dobrze, jeśli wynajmujący udostępnia tę przestrzeń pod prezentację oferty najemców, np. poprzez zainstalowane w lobby ekrany LCD.

 

2. Ciągi komunikacyjne

To już nie tylko korytarze, ale również miejsca odpoczynku, relaksu i prowadzenia rozmów telefonicznych. Dostosowana do tych funkcji infrastruktura, zapewniona przez wynajmującego, pomaga pracownikom efektywniej wykonywać swoje obowiązki.

 

3. Aneksy kuchenne

Pozwalają zmniejszyć powierzchnię wynajmu oraz ograniczyć koszty jej aranżacji. Wyposażone w meble, zmywarki, lodówkę tworzą miejsce, w którym nie tylko można zjeść własny posiłek, ale również zintegrować się z pracownikami innych firm.  

 

4. Salki spotkań

Służą zarówno do organizacji spotkań z klientami, jak i do przeprowadzania wewnętrznych burz mózgów. Zastępują lub uzupełniają salki spotkań znajdujące się na powierzchni najmu.

 

 

 

Pozytywny wpływ części wspólnych

Części wspólne budynku mają zatem bardzo istotny wpływ na efektywność powierzchni biurowej. Odpowiednio zaprojektowane pozwalają zaoszczędzić najemcy, a wynajmującemu zwiększyć dochody. Sposób aranżacji przestrzeni wspólnych decyduje o:

  • komforcie pracy,
  • efektywnej komunikacji,
  • wizerunku biurowca.

Salka spotkań, kuchnia oraz przestrzeń dla pracowników stanowią ok. 30 – 50 m2, które nie obciążają najemcy, co daje mu wymierną korzyść finansową.